Jdi na obsah Jdi na menu
 


Papání neboli krmivo pro kočky

Každá kočička je poměrně náročný strávník. Je potřeba, podávat jí krmivo tak, aby mělo vyhovující teplotu, kvalitu a hlavně čerstvé. Je také dobré krmit kočku každý den v přibližně stejnou dobu, aby si vytvořila správné stravovací návyky. Kočka by měla mít k dispozici celý den čerstvou vodu. Pokud krmíte suchou stravou, její nároky na množství vody ještě vzrostou.

V žádném případě nenahrazujte vodu mlékem. Přestože obsahuje řadu cenných živin, jen mléko kočce nestačí. Navíc, řada koček trpí, po konzumaci kravského mléka střevními potížemi. Jako náhražku kravského mléka můžete vyzkoušet výrobky se sníženým obsahem laktózy.

Oproti granulované stravě obsahují krmiva v konzervě až 80% vody. Navíc obsahují spoustu soli, konzervačních látek a barviv. Konzervované krmivo by mělo tvořit maximálně 1/4 výživy kočky. Pozor také na běžně prodávaná barvičkami hrající granulovaná krmiva. Některé kočky s citlivým zažíváním mají problémy s množstvím barviv a konzervačních látek, která tato krmiva obsahují a mohou trpět průjmy a zvracením. Některé kočky mají na konzervační látky dokonce alergii. Více se dočtete v kapitole Alergie a kočka.

Některá krmiva obsahují velké množství soli, aby zakryla nekvalitní složení a aby kočkám chutnala (konzervy i granule). Dlouhodobým podáváním takového krmení můžete vaší kočce zadělat na ledvinové kameny.

Kočka by měla mít také čas od času k dispozici čerstvou trávu. Ta je důležitá pro pročištění střev. Chováte-li kočku uzavřenou v bytě, obstarejte jí trávu v květináčku nebo zakupte speciální trávu pro kočky v obchodě s chovatelskými potřebami. Kromě trávy můžete použít také catnip, petržel nebo šalvěj. Více se dočtete pod odkazem Péče o kočku - Kytky pro kočky.

Pravidla krmení:

 1. Kupujte krmivo vyráběné pouze renomovaným výrobcem
 2. Nedávejte kočce potravu určenou pro psy nebo jiná zvířata
 3. Misky na potravu i vodu udržujte v čistotě
 4. Dbejte, aby kočičí potrava neobsahovala malé kuřecí nebo rybí kůstky
 5. Podávaná potrava by měla mít pokojovou teplotu
 6. Nedovolte kočce, aby se přežírala. Sledujte tělesnou hmotnost
 7. Jestliže kočka odmítá potravu déle jak 24 hodin, poraďte se s veterinářem

 

 

Nutriční požadavky dospělé kočky

Komponent Zdroj Poznámka
Bílkoviny Kompletní kočičí potrava, maso, ryby, vejce, mléko a sýry Kočka potřebuje o 20% více bílkovin než pes.
Tuky Živočišné a rostlinné tuky a oleje. Kočka musí dostat určité živočišné tuky obsažené v mase a rybách.
Cukry Obilniny, rýže, těstoviny, brambory a suchá kočičí potrava. Jsou zdrojem energie a vlákniny.
Minerální látky Všechny podstatné prvky jsou obsaženy ve zdravé a vyvážené dietě. Dva z nejdůležitějších minerální prvků - vápní a fosfor, jsou obsaženy v živočišných produktech, jako je mléko Pokud kočku krmíte vyváženou stravou, nebude trpět nedostatkem minerálních látek. Nebezpečný je ale jejich přebytek.
Vitamíny Vyvážená strava obsahuje všechny důležité vitamíny. Nedostatek vitamínů může způsobit chorobu. Přebytek vit. A, který je obsařžen v játrech, může způsobit otravu.
Voda Voda je v kočičím jídelníčku nepostradatelná Voda musí být vždy k dispozici.

K označení jednotlivých druhů krmiv pro kočky bývají použity termíny:

 • Kitten - krmivo pro koťata
 • Junior - krmivo pro mladé kočky
 • Adult - krmivo pro dospělé kočky
 • Senior, Mature - krmivo pro starší kočky

Další označení, s kterými se můžete setkat, jsou např.:

 • Growth - růstové krmivo pro koťata (obdoba označení Kitten)
 • Light či Weight Control - odlehčené méněkalorické krmivo pro kočky s nízkou aktivitou či pro kočky se sklony k obezitě
 • Regular či Maintenance - běžné krmivo pro běžně aktivní dospělé kočky
 • Sensitive či Sensible - pro kočky s citlivým zažíváním a alergiky, často jde o krmivo z jehněčího masa a rýže
 • Sensitive Skin - krmivo pro kočky s citlivou kůží a pro alergiky
 • Sensitive Stomach - krmivo pro kočky s citlivým zažíváním
 • Oral Care, Dental - krmivo specielně určené k péči o ústní dutinu a chrup
 • Hairball - krmivo určené pro kočky s problémy s trichobezoáry (chuchvalce chlupů v zažívacím traktu)
 • Homecat, Housecat či Indoor - krmivo určené kočkám, žijících v domácnosti
 • Chick/Rice - kuřecí s rýží
 • Lamb/Rice - jehněčí s rýží
 • Chicken - kuřecí
 • Turkey - krůtí maso
 • Beef - hovězí
 • Salmon - losos
 • Tuna - tuňák
 • Ocean Fish - mořské ryby
 • Rabbit - králičí maso
 • Liver - játra
 • Neutered - krmivo určené pro kastráty
 • Aftercare - krmivo určené pro kastráty

Naše kočičky Amálku s Rozárkou krmíme převážně suchou stravou. Nejvíce však milují syrové masíčko všeho druhu. Nejvíc jim šmakuje "zakázané ovoce" typu: maso určené k nedělnímu obědu. Jednou jsme tak přišli jehněčí svíčkovou. :)) Kapsičky a konzervičky mají také moc rády, ale ty jim dáváme spíše výjimečně. Jen jako přilepšení ke granulkám. Je zajímavé, že nepohrdnou ani rohlíkem, brambůrkem, slanou tyčinkou...Rozárka papá dokonce i bramborové šlupky ( takové "dobroty" jim samozřejmě běžně nedáváme).

 

Nejčastější dotazy

Neošidím svoji kočku, když jí dávám jen suché krmivo?

Suchá krmiva jsou k dostání v různých cenách a kvalitách. U některých nižších lacinějších kategorií těchto krmiv může při dlouhodobém zkrmování dojít k tzv. kvalitativnímu hladovění, to znamená, že růst či kondice či zdraví nemusí být dokonalé. Naopak kvalitní krmiva,mezi které bezesporu patří Nutramy i Feline Perfection, mají zaručenou kompletnost i z hlediska vitamínů, minerálů a jiných biologických látek. Předností takových krmiv je vyváženost živin,která doma připravovaným krmením nemůžete dosáhnout. Krmiva vyrobená nejnovějším,i technologiemi mají zachovánu i chuť i vůni surovin, takže jsou pro kočku přitažlivé. Z kvalitního suchého krmiva má kočka nejen stoprocentní výživu, ale i zjevný požitek a potěšení.

Po určité době moje kočka každé krmivo začne odmítat, chce změnu!

Ano, to je znak kočičí povahy. Změnu si žádná "úvaha" kočky, nikoliv její tělo. Proto nebývá potřebná změna značky krmiva, je vhodnější kočku uspokojit nějakým pro ni příjemným trikem. Někteří výrobci například krmiva barví do různých barev. To nevyhovuje pečlivějším chovatelům, kteří neradi vidí chemické přídavky a barviva v krmivu. Některé kočce stačí vyměnit tvar a barvu misky, pro jinou stačí krmivo částečně rozdrtit, změnit tvar granule. Nejspolehlivější a nejpoužívanější metodou je občas zaměnit krmiva v rámci jedné řady. Například místo Nutram Adult můžeme krátkodobě (několik týdnů) podávat Nutram Less Active nebo naopak energeticky bohatší Nutram Kitten. Kromě chuťové změny takto můžeme dolaďovat i požadovanou kondici zvířete, zejména při metodě neomezovaného přístupu ke krmení.

U mého kastrovaného kocourka mne veterinář upozornil na možnost onemocnění močovými nebo ledvinovými kameny, čím mám krmit?

Význační světoví výrobci krmiv už automaticky zahrnují do receptur požadavek na snižování možnosti výskytu této časté kočičí nemoci. Úpravou pH a obsahu minerálů je dosaženo žádoucího efektu. Můžete používat bez obav kvalitní suchá krmiva, jsou z tohoto hlediska mohem bezpečnější, než jakákoliv domácí strava. Nutram Adult a zejména Less Active jsou samozřejmě přizpůsobena těmto problematičtějším strávníkům.

Mohu používat pamlsky nebo dát něco občas ze svého stolu?

Pokud jste si jisti, že nenaučíte kočku loudit a následně krást ze stolu, dá se říci, že při vhodném výběru pamlsky neškodí, že rozšiřují "vzdělání" vaší kočky. Vhodný pamlsek nesmí škodit zdraví /tuk, cukr, čokoláda apod.) a nesmí tvořit více než 5% denní krmné dávky, aby zbytečně nerozkolísal rovnováhu mezi živinami kvalitního krmiva. Hlavně dbejte o pravidelnost. Pokud už s vaší kočkou propadnete nějakému mlsání, je třeba mlsat maloučko, ale pravidelně. Nezapomeňte se dohodnotu se všemi členy rodiny, kdo a kolik pamlsků může podat. I při obvyklém krmení dávejte pozor, aby si kočka nevynutila podávání krmiva postupně všemi členy roidny a nečičila si zdraví nadměrným příjmem potravy. Stále pamatujte, že zdravá kočka má být hbitou a štíhlou šelmičkou.

 

Péče o kočičku:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Moc pěkný web i článek!

(Petra9, 25. 1. 2017 17:25)

Super tipy. My si naši kočku dost rozmazlujeme, taky je pěkně vybíravá potrpí si na tuňáka a lososíka. Obvykle kupujeme značku Brit Care, to vždycky hned zmizí :) Krmivo i písek atd. objednáváme na https://www.fajnzviratka.cz/, super obchod, doporučuji mrknout, sortiment snad pro jakékoli zvíře a nad 999,- poštovné zdarma.

 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< červenec / 2022 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 21256
Měsíc: 283
Den: 8